100. Yılda 100 Ev

Posted on 15:08 | By lunawar | In , ,


siteden alıntıdır: 100. Yıl çoğunlukla öğrencilerin yaşadığı ve bu çoğunluğun yine büyük bir paydasının Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğrencilerine ait olduğu bir semt. İçinde yaşadığınız zaman hem şehirden biraz uzak oluşu ile hem de içiçe geçmişliği ile bazen yazlık bir siteyi bazen de kırsaldaki eski komşuluk ilişkilerinin yaşandığı mahalleyi anımsatıyor.
Yaşayanlara baktığınızda çoğu emekli ya da öğrenci. Bir çok kişi 100. yılı farklı anlamlandırabilir. Bizi çeken şey ise evlerinin birbirine benzerliği hatta aynılığı, yeniden yapılanan L-salon, evlerin içindeki nesnelerin ortaklığı, farklılığı ve mezun ettiği öğrencileri ile ortak bellek oluşturuşu. Belgesel-fotoğraf çoğu zaman göstermek ve bunun sonucunda yabacılaşmayı azaltma gibi toplumsal işlevler yüklenebilir. Bizim burada yapmaya çalıştığımız şey bu çerçevede değerlendirilemez.
Ne yaptığımıza gelince; evlerin içerisinde belli yerlerde konumlanıp aynı kadrajları tekrarlamaya çalışıyoruz bazen aynı kadrajlar sizi tatmin etmeyebiliyor bu noktada değişik açılar denemekten kaçınmıyoruz. Özellikle odaklanıp çekim yaptığımız alan L-salon ve bu salonun içerisinde, bir üçüncü kişinin kalabilmesi için öğrencilerin bir kapı yaparak veya yaptırarak oluşturduğu yeni bir oda( evler 2 oda, bir L salon ve çoğunlukla üç kişi yaşanıyor). Bu salon ve oda içerisinde detay çekimleri de yapıyoruz. Kitaplar, koltuklar, perdeler,afişler, minderler, eski paralar, yatak örtüleri, yastıklar bir oda içerisinde olabilecek herşey, değişen evler ve insanlar ama o evde sabit kalan birçok nesne. Belkide baktığınız ve fotoğrafladığınız şey farklılaşan bazen de ortaklaşan yaşam biçimleri ve onun evlere ve odalara yansıması. Ortaya çıkan fotoğrafların bizi yansıtması için uğraşıyoruz. Neleri tüketip neleri yeniden üretiyoruz, neleri baştan yaratıyoruz. Neyi başucumuzda tutup, neyi öteliyoruz. Belki de bu kadar anlamladırmak doğru olmaz. Bilmiyoruz. Biz fotoğraflıyoruz gerisi size ait.
devamı için burdan..
Pin It now!

Comments (0)